Kościół TOS Ministries w Tubingen

TOS to kościół misyjny o charyzmatycznym charakterze, oparty na prawdzie ewangelii. Jego credo to : "Wierzymy w przemieniającą moc Ewangelii Jezusa Chrystusa!" Wszystko zaczęło się w 1987 roku od regularnej wspólnej modlitwy Jobsta Bittnera i jego żony Charlotte oraz trzech innych małżeństw, w wyniku której założono stowarzyszenie w mieście Tübingen, w południowo-zachodnich Niemczech. Po kilku latach działalności ponadwyznaniowe stowarzyszenie zostało przekształcone w Kościół. Obecnie wspólnota TOS w Tübingen liczy około 400 osób. Od 1997 r. praca kościoła skupiona jest na zakładaniu kościołów i budowie domów dziecka dla dzieci ulicy (zwanych Domami Transformacji) w Ameryce Łacińskiej oraz ośrodków dla narkomanów i chorych na AIDS w Europie Wschodniej. Ośrodki takie powstały do tej pory w dziewięciu różnych krajach. W Niemczech założone zostały nowe wspólnoty w Lipsku, Ueckermünde, Albstadt-Tailfingen i Halle. Od kilkunastu lat Kościół TOS prowadzi także centra modlitwy 24/7 w różnych miastach w Europie i Ameryce Północnej i Południowej. Miejsca te obejmują modlitwą pracę misyjną, pojednanie z innymi narodami oraz władze Niemiec. TOS Ministries w Tübingen prowadzi także szkołę biblijną i misyjną.

Marsz Życia – początki ruchu

Jobst i Charlotte Bittner oraz TOS Ministries w Tübingen są inicjatorami Marszów Życia. Pomysł Marszu Życia narodził się w Tübingen, kiedy niewielka grupa Niemców zaczęła badać nazistowską historię swojego miasta. Byli wstrząśnięci gdy uświadomili sobie, że nad ich miastem wisi wiele mrocznych sekretów, z których większość ludzi nie zdaje sobie sprawy. Po drugiej wojnie światowej otwarte przyznawanie się do winy i pamięć ofiar rozgrywały się w Niemczech głównie na szczeblu państwowym. W rodzinach i w sferze prywatnej udział powracających z frontu żołnierzy w hitlerowskim planie zagłady okryty został zasłoną milczenia. Coraz więcej członków Kościoła TOS w Tübingen zaczęło zgłębiać swoje historie rodzinne, sięgając do archiwów publicznych i podróżując do miejsc, w których stacjonowali ich przodkowie w czasie wojny. Poszukiwania te stopniowo odkrywały przed nimi bolesną prawdę. Zaczęła docierać do nich straszliwa świadomość, że historia ich rodzin, miasta i narodu okryta jest ciemną zasłoną milczenia, która skrywa prawdę o antysemityzmie, zbrodniach wojennych i prześladowaniach narodów. Aby zerwać tę zasłonę milczenia postanowili wypowiedzieć prawdę o konkretnych działaniach wojennych i zbrodniach swoich przodków oraz słuchać głosu ofiar i ich potomków tam, gdzie miały miejsce śmierć i zniszczenie. Od kilku lat Marsze Życia organizowane są w miejscach naznaczonych piętnem antysemityzmu i Holokaustu. W czasie Marszów Życia, które odbyły się już w ponad 100 miastach w 13 krajach, ofiary i ich potomkowie spotykają się z potomkami sprawców, którzy chcą przerwać milczenie swoich rodzin i prosić o przebaczenie. Za swoją pracę na rzecz Izraela i walki z antysemityzmem Marsz Życia został nagrodzeny przez Kneset – tj. parlament izraelski.

Marsz Życia w Polsce w 2012 r.

Marsz Życia w naszym kraju odbył się dzięki współpracy z wieloma organizacjami, także z Izraela i Niemiec. Był wspierany przez liczne kościoły, stowarzyszenia, fundacje, a także przez przedstawicieli świata polityki. Wspierali go m.in. : Kościół Boży, Chrześcijańska Fundacja Życie i Misja, inicjatywa Polska dla Jezusa, Fundację Simkha Dom, Stowarzyszenie Służba Shalom w Oświęcimiu, Wspólnota Drzewo Oliwne, Lia Shemtov - Zastepca Przewodniczacego Knesetu tj. parlamentu izraelskiego, Naczelny Rabinat w Warszawie, Koalicja Pomocna Dłoń, Stowarzyszenie Ocalałych po Holokauście, Unia Weteranów II Wojny Światowej, Organizacja Walczących przeciw Nazizmowi, Stowarzyszenie Rannych Żołnierzy i Partyzantów walczących z Nazizmem, niemiecka Organizacja Chrześcijan Wspierających Izrael, Europejska Koalicja na rzecz Izraela, Kościół Zielonoświątkowy w Polsce, Kościół Baptystyczny w Polsce, Kościół Chrześcijański Wieczernik. 70 lat od chwili kiedy Holokaust osiągnął najmroczniejszy moment Polacy, Żydzi i Niemcy mieli okazję do wspólnego marszu życia i pojednania. W sierpniu 2012 roku około 400 potomków sprawców i ofiar przeszło razem trasę 2200 km. Marsz był nawiązaniem do okrutnych marszów śmierci organizowanych przez nazistów dla więźniów obozów koncentracyjnych w Polsce i w Europie. Trasa marszu, połączyła ze sobą sześć byłych obozów zagłady tworząc symboliczną gwiazdę Dawida. Każdego dnia uczestnicy marszu, podzieleni na mniejsze grupy, przeszli około 15 km. Uroczystości upamiętniające odbyły się w Warszawie, w Kielcach, w byłym obozie KL Auschwitz-Birkenau, w Treblince, Bełżcu, Majdanku, Chełmnie i Sobiborze. Poprzez organizację Marszu Życia w Polsce jego niemieccy uczestnicy pragnęli zamanifestować swoją solidarność z narodem żydowskim i polskim, a także ze wszystkimi narodami prześladowanymi przez faszystowskie Niemcy i prosili ofiary swoich przodków o przebaczenie i pojednanie. Po niemalże 70 latach od zakończenia II wojny światowej Marsz Życia stał się kamieniem milowym w pojednaniu polsko - niemiecko - żydowskim.

Filmik o Marszu Życia w Polsce :

Ten film zawsze bardzo porusza , a poza tym jest zrobiony w bardzo profesjonalny sposób.

Polsko-niemiecka Konferencja w Tübingen

Wierzymy, że kolejnym kamieniem milowym w Bożym planie dla naszych narodów jest polsko-niemiecka konferencja, która odbędzie się w Tübingen od 6-8 marca 2014. Nie jest przypadkowe że Bóg umieścił nasze narody obok siebie. I chociaż w przeszłości nasze sąsiedztwo było trudne a nawet tragiczne, to dzisiaj stajemy przed wielką szansą, daną nam przez Boga, do zbudowania głębokich relacji przyjaźni między naszymi narodami. Jako grupa wierzących, z obydwu narodów, jesteśmy gotowi stanąć w prawdzie i postawić w świetle te fakty z historii, które zadały rany obydwu naszym narodom. Tym samym oczekujemy że Bóg w swoim miłosierdziu przebaczy nam nasze grzechy i uzdrowi nasze wzajemne relacje a to przyniesie błogosławiony owoc pojednania. Oczekujemy że ten proces pojednania naszych narodów, dopełni się w nadchodzących dniach i będziemy uzdolnieni iść razem ku naszemu przeznaczaniu w Bogu. W czasie ciemnej nocy Holokaustu, Izrael "połączył" nasze narody w sposób nader tragiczny, na drogach śmierci. Wierzymy, że dzisiaj stajemy przed druga szansą od Boga, żeby ponownie stanąć RAZEM dla Izraela, ale tym razem na drogach życia. A wtedy Pan ześle z Syjonu swoje błogosławieństwo.

Więcej informacji na : konferencja.tos.info


"Nie jest przypadkowe że Bóg umieścił nasze narody obok siebie. I chociaż w przeszłości nasze sąsiedztwo było trudne a nawet tragiczne, to dzisiaj stajemy przed wielką szansą, daną nam przez Boga, do zbudowania głębokich relacji przyjaźni między naszymi narodami. Jako grupa wierzących, z obydwu narodów, jesteśmy gotowi stanąć w prawdzie i postawić w świetle, te fakty z historii, które zadały rany obydwu naszym narodom. Tym samym oczekujemy że Bóg w swoim miłosierdziu przebaczy nam nasze grzechy i uzdrowi nasze wzajemne relacje a to przyniesie błogosławiony owoc pojednania. Oczekujemy że ten proces pojednania naszych narodów, dopełni się w nadchodzących dniach i będziemy uzdolnieni iść razem ku naszemu przeznaczaniu w Bogu. W czasie ciemnej nocy Holokaustu, w sposób nader tragiczny, "połączył" nasze narody Izrael, na drogach śmierci. Wierzymy że dzisiaj stajemy przed druga szansą od Boga, żeby ponownie stanąć RAZEM dla Izraela, ale tym razem na drogach życia. A wtedy Pan ześle z Syjonu swoje błogosławieństwo."

Aktualności